align=right
Bár sokan Veszprémi Állatkertként ismerik, hazánk legnagyobb hagyományokkal rendelkező vidéki állatkertjének hivatalos neve Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark. A névadó Afrika-kutató és vadászíró éppen abban az évben, 1958-ban hunyt el, amikor Veszprémben megszületett az a kis vadaspark, amely rövidesen az ország első vidéki állatkertjévé fejlődött. Azonban nemcsak ez az egyetlen kapcsolódási pont a neves kutatóval, hiszen az állatkert gyűjteményében a kezdetektől kiemelt szerepet játszottak a fekete kontinens állatai, köztük is a leghíresebbé Böbe, a csimpánz vált.
Az állatkert idén betelepített új látványossága szintén az afrikai jelleget erősíti. A korábban csak háziállat bemutatóként működő állatkerti területen felépült hatalmas kifutó hazánk legnagyobb afrikai szavanna bemutatója, ahol a zebrák, gnúk és antilopok a régi, sokkal kisebb karámjaikból átkerülve itt már egy afrikai síkságot idéző kifutóban nyargalászhatnak.
align=left
Az elmúlt években lezajló látványos fejlődésnek köszönhetően nem ez az egyetlen különlegesség, ami miatt érdemes felkeresni az állatkertet. Az új, természetszerű kifutókban több olyan ritka ragadozófajjal is találkozhatunk, mint a Srí Lanka-i párduc, szumátrai tigris, az óriási méretű kamcsatkai medve, az ibériai és alaszkai farkas. A főemlősök közül a legnagyobb ritkaságnak a dzseláda páviánok számítanak. Természetesen nem maradhatnak el a hazai őshonos állatok sem, köztük a vidrával, hiúzzal és uhuval is találkozhatunk az állatkerti sétánk során.
A veszprémi, csakúgy, mint a többi állatkert, egyben természetvédelmi intézményként is működik. Ennek egyik legfontosabb területe a vadon élő megsérült állatok befogadása, gyógykezelése, és ha lehetőség van rá, szabadon engedése. Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének tagjaként vesz részt több természetvédelmi és fajmegmentési programban is.
A Veszprémi Állatkert a természetvédelmi tevékenységének részeként nagy hangsúlyt fektet az ismeretterjesztésre, oktatásra és nevelésre is. Előzetes egyeztetés szerint fogad gyermekeket állatkerti foglalkozásokra és nyári táborokba. A háziállatsimogató és a pónilovaglás során a gyermekek közvetlen kapcsolatba kerülhetnek háziállatokkal. A színes, háromnyelvű táblákon nemcsak az állatok biológiai jellegzetességei, hanem számos érdekes történet is olvasható.
align=right
A látványos ragadozó madár bemutatók hétfő és kedd kivételével mindennap megtekinthetők. Az állatbemutatók közül a ritka madagaszkári félmajomok, a varik etetése talán a legnépszerűbb látványosság. A szolgáltatások köre 2007. nyarától tovább bővült, azóta szervezett, többnyelvű idegenvezetést is igénybe lehet venni előzetes egyeztetés szerint.
A Kittenberger Kálmán Növény- és Vadasparkban tett látogatás után tegyenek egy kellemes sétát a festői környezetben lévő Betekints- völgyben. Aki azonban az aktív életmód mellett dönt, nálunk az sem fog csalódni, hisz innen bakancsban vagy kétkeréken juthat el a közeli Balaton-partra, vagy a Bakony hűs erdeibe. Veszprémből jól kiépített kerékpárút vezet az almádi szőlőhegyen és Szentkirályszabadján át Balatonalmádiba.
align=left
A kerékpárúton lelkes sportbarátok kocognak, görkorisok gyakorolnak, nem beszélve a vidám bringás társaságokról. A magyar tengert átölelő kerékpárút most már 210 km hosszan kínál lehetőséget a kerekezőknek, akik biciklis útjuk során megismerkedhetnek hazánk egyik legszebb turisztikai régiójával, annak látnivalóival és értékeivel. Az egészségünket is kímélő körút során élvezhetjük a Balaton nyújtotta csodálatos panorámát, a tó mellett található kilátókat vagy vitorláskikötőket.
Információ:
Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark Szolgáltató Kht.
Veszprém, Kittenberger u. 15-17.
Tel: +36 88 566 140 Fax: +36 88 327 002